Home - Nations Cup 2016 Britain rules the wavesPrinten 

Een week vóór het weekend van de Nationscup zag ik de bui al hangen. De weersvoorspellingen logen er niet om.  Vrijdag ging het nog wel met 12 graden en windje 4. De temperatuur zou  helaas daarna een duikeling maken naar 7 graden met een windverwachting van  5 tot 6 beaufort. Met nog maar 2 zeilrondjes dit jaar zag ik het zelf niet zitten om het IJsselmeer  te gaan bedwingen. Ook geen buikspieren getraind. Mijn lijf was te veel ingespeeld op nieuwe eettentjes en een brouwerij in Deventer.  In plaats van gered te gaan worden heb ik maar besloten de wedstrijdleider te vragen of ze nog mensen konden gebruiken voor het rescueteam.  De avond voor vertrek werd ik gebeld door een gretige John Borsboom die aangaf dat ik van harte welkom was, en of ik vrijdag om half 9 in Medemblik kon zijn. Na enig onderhandelen was gelukkig 10 uur ook best. De ribs zouden  om half 11 vertrekken dus omkleden en instappen. Maarten van de Broek bleek ook al gearriveerd te zijn met zijn fotocamera en ook Mark Fluttertwas van de soloklasse aanwezig. Wij maakten ons wel een beetje zorgen, 150 boten op het water en 2 ribs waren vaarklaar. De 3e rib moest nog wachten op een nieuwe motor, omdat de avond er voor alle splinternieuwe buitenboormotoren waren gestolen. Maarten en ik gingen met de dochter van de wedstrijdleider mee. Enigszins tegen haar zin opgetrommeld, maar na een kop koffie klaar om de rib te besturen. Een fragile dame, maar wel eentje met killersmentaliteit. Niet in de stress te krijgen. Wat een coole tante. Wat sowieso opviel was de rust die het hele team van Hollandia uitstraalde. Nooit was er paniek ook al ging de wind richting 30 knopen, iedereen reageerde laconiek alsof het 28 graden was met een windje 3. Voor hun was het gewoon appeltje eitje als je tientallen grote evenementen per jaar organiseert.  Ik had de ervaring van Muiden nog in mijn binnenste en ik voelde me toch iets minder senang. De  knieën en ingewanden werden overigens aardig op de proef gesteld  als madame de gaskraan opentrekt en de rib met 50 km per uur over de golven klapt. Af en toe vloog je gewoon in de lucht. Tijdens de rustmomenten kon Maarten zijn foto’s schieten van de vrijdag. Ook was Will Loy samen met Jim Hunt in een geleende rib op het water voor de solofilmpjes.  Hij verdient een Oscar! Leonardo di Caprio in de overlevingsfilm The Revenant is een watje in vergelijking tot de ontberingen van de solozeilers. Voor degenen die de film of de trailer van The Revenant hebben gezien : “De beer” van Leonardo was voor de solozeilers “ het IJsselmeer”. Maar niet voor iedereen, de held van de Nationscup leek geen enkele last te hebben van die beer. Andy Davis ging als de rook over de golven en drukte gelijk vrijdag zijn stempel op het evenementdoor 1.1.2 te varen.  Alleen  Matt Howard was in staat om in de buurt te blijven van Andy. Peerke kon de eerste wedstrijd  als 6e finishen, met daarna nog een 12e en 16e plek. Hij was aan het eind van de 1e dag de beste Nederlander. Marleen zeilde overigens deze dag ook een prima serie.

Ondanks dat wind vrijdag meeviel, kwamen de zeilers aan het eind van de dag redelijk vermoeid aan de kant. Het was hard werken met de relatief hoge golven. Marc Dieben kon zijn zeilersgeluk niet op nadat hij alle wedstrijden had uitgezeild. Dit moeten we nog het hele jaar horen vrees ik. Iedereen kon lekker naar zijn huisje, camper of tentje (brrr) om uit te rusten voor het happy hour van start ging. Norbert had een luxe bungalow geregeld voor 4 zeilers (Norbert, Roel 1, Roel2 en Arnold), een rescueteamlid  (ik)en een  huiself (Linda). De huiself  zorgde  dat op tijd werd in-en uitgecheckt, dat de bedden waren opgemaakt, dat boodschappen was gedaan, dat er voldoende drank en hapjes waren voor de mannen. ’s Ochtends warme broodjes en zaterdagavond een 4 gangendiner. Kortom all inclusive en buiten de huwelijksaanzoeken om zeker voor herhaling vatbaar.

Tijdens de barbecue op vrijdagavond werd 60 jaar solo gememoreerd door Norbert en Will Loy. Andy kreeg uit handen van Norbert een oranje T-shirt met de tekst “LEIDER”op de rugzijde. Ter herinnering aan dit jubileumevenement had Roel Bakker mooie caps laten maken voor de deelnemers.

Zaterdag werd het weer ernst. Toch viel de  wind  de eerste wedstrijd mee en het leek er op dat de verwachte windkracht 5niet door zou gaan. Andy Davis met zijn opvallende oranje leidersshirt, Michael Sims en Matt Howard lagen voorop. Het was fantastisch om te zien dat Hans Duetz, vader van Annemieke Duetz die zich  knap voor Rio heeft geplaatst met de 49er FX, zich in de strijd mengde en als 4e eindigde. Jammer dat hij nog te weinig in de solo heeft gezeild om overeind te blijven met veel wind. In de 2e wedstrijd gaf hij op na 2 keer te zijn omgeslagen. De 2e en 3e wedstrijd was voor de meesten een overlevingstocht. Ik kreeg het druk doordat een aantal ok-jol en solozeilers verschillende malen waren omgeslagen. Ook Claar hing als een halfdood vogeltje aan de boot. Gelukkig waren we op tijd bij haar voor begeleiding. Ze hield er daarna mee op en zeilde met een ietwat  voorgebogenmast terug naar de haven. Verderop lag de boot van Arnold met zijn mast in de grond. Na het rechttrekken bleek dat de mast boven de sleeve was geknakt. Arnold wilde niet gesleept worden en zeilde met zijn lamme mast ook terug naar de haven. Roel den Herder hield het ook voor gezien nadat zijn boot ondersteboven een meter boven het water zweefde.  Zijn mast bleek toch niet bestand tegen dit geweld. De laatste wedstrijd van zaterdag was alleen nog voor de volhouders. Gilles, Norbert, Bert en Jan gingen onvermoeibaar door terwijl de wind steeds meer in kracht toenam. Ik voer in de rib achter Jan die vlak voor de finish in bijna 30 knopen wind zeilde.Aan de wind ging zijn boot 2 keer achter elkaar om alsof er niemand in zat. Toch bikkelde hij door en finishte na Bert als laatste van de overblijvers. De Britten lieten zien wat zeilen is en het was een genot om ze van de golven te zien planeren. Wat een golftechniek hebben die lui. 

Zondag is er na enig uitstel nog 1 wedstrijd gevaren. Zelfs Jim Hunt zei dat t realy scary was. Andy Davis kon het geen biet schelen en was dit weekend ongenaakbaar met vier 1e plaatsen en twee 2e plaatsen . Hij won de Nationscup overtuigend.  Beste Nederlander werd Gilles voor Norbert en Jan. 

Ik kan alleen maar zeggen: Respect voor alle zeilers die dit weekend het water op zijn gegaan. 

Peter 

NrNaamZeilnrPunten1234567
1Andy Davis559781121212
2Matt Howard53871632131106
3Michael Sims5491184542621
4Martin Frary55833113737437
5Peter Mitchell565136143567510
6Ian Hopwood564543164613893
7Guy Mayger546146729128379
8David Mitchell5363461268956DNS
9Jonatthan Swain55594822275DNS48
10Chris Brown5643528814171084
11Richard Pepperdine524674101413119DNS17
12Keith Milroy5602812991018171314
13Matthew Frary5586851118151214DNS15
14Nigel Davies56429051711231816DNS
15Iain McGregor5665922619173413125
16Gilles de Combe54410522231822151513
17Oli Wells5668115DNF15DNF10111111
18Andy Fox5595144411627301614DNS
19Norbert Zonneveld59414742412132191816
20Stephen Graham538615315202419DNSDNS18
21Guy Lonsdale5469155303637152017DNS
22Jan Arends609161233730292220DNS
23Jacques Metaal5501633321192112DNSDNS
24Marleen Gaillard60018917112324DNSDNSDNS
25Roger Lumby533219731342835DNSDNS12
26Andrew Wilde54922029139DNSDNSDNSDNS
27Peerke Kortekaas60320561216DNSDNSDNSDNS
28Jason Hughes551721036262014DNSDNSDNS
29Steve Ede560821135102527DNSDNSDNS
30Bert Vastenburg542214464844362119DNS
31Innes Armstrong551822821324516DNSDNSDNS
32Arnold Jippes58022839282225DNFDNSDNS
33Hans Duetz5982312547414DNFDNSDNS
34Roel den Herder61023338352620DNSDNSDNS
35Pieter Jelle Jongejans55324118394228DNFDNSDNS
36Huub de Haas55824428383331DNSDNFDNS
37Eddy Boon53524837244033DNSDNSDNS
38Andries de Muijnck565248202532DNSDNSDNSDNS
39Armand de la Rie537251242729DNSDNSDNSDNS
40Joris Heerkens5732574952364023DNSDNS
41Mark Wildenberg58225745303137DNSDNSDNS
42Terry Palmer490425840313439DNSDNSDNS
43Johan Geenen726934453838DNSDNSDNS
44Johan Steel5494277274435DNSDNSDNSDNS
45Nigel Pybus55072801933DNSDNSDNSDNSDNS
46Roel Bakker583295434239DNSDNSDNSDNS
47Tim Gray54433063246DNSDNSDNSDNSDNS
48Claar van der Does587311DNSDNSDNS26DNSDNSDNS
49Marc Dieben276313474946DNSDNSDNSDNS
50Nigel Annett5479314505043DNSDNSDNSDNS
51Ross Lonsdale51843154443DNSDNSDNSDNSDNS
52Patrick Burns5507321525147DNSDNSDNSDNS
53Jaap Atema589325DNC40DNSDNSDNSDNSDNS
54David Hughes51633294853DNSDNSDNSDNSDNS
55Ton Vos5863335154DNSDNSDNSDNSDNS
56Dirk van der Zee5933365355DNSDNSDNSDNSDNS

 

terug